www.praca.qt.pl - pośrednictwo pracy


Praca za granicą informacje ogólne:


Biura pośrednictwa pracy:


Europejska lista płac:


Ubezpieczenia


Proces rekrutacji

Praca za granicą informacje ogólne:

Praca w Niemczech:


W Niemczech obowiązuje okres przejściowy i jest to jedno z państw, gdzie najtrudniej uzyskać pozwolenie na pracę. Jednak dzięki międzypaństwowym umowom dwustronnym każdego roku tysiące Polaków mają możliwość wyjazdu do legalnej pracy. Najwięcej z nich to tzw. pracownicy kontraktowi, których liczbę określają ustalane kontyngenty. Można też stosunkowo łatwo wyjechać do pracy sezonowej, oferty niemieckich pracodawców często pojawiają się w polskich urzędach pracy.

Poszukujący pracy stałej muszą się liczyć z wieloma ograniczeniami. Przede wszystkim, przyszły pracodawca musi wykazać, że nie jest w stanie znaleźć na miejsce Polaka chętnego Niemca. Poszukujący pracy, po znalezieniu pracodawcy, musi złożyć wniosek o pozwolenie na pracę, a pracodawca – wystąpić do regionalnego oddziału Federalnej Agencji Zatrudnienia (Bundesagentur fuer Arbeit), która sprawdzi, czy lokalny rynek pracy jest w stanie przyjąć pracownika zagranicznego. Na stronach agencji można znaleźć szczegółowe informacje na temat procedury ubiegania się o pozwolenia na pracę.

W Niemczech wyróżnionych zostało kilka sektorów chronionych: budownictwo i branże pokrewne, dekoracja wnętrz, sprzątanie budynków, wyposażenie budynków i pojazdów. Uzyskanie pozwolenia na pracę w tych sektorach regulowane jest szczegółowymi umowami dotyczącymi kontyngentów pracowników.

Okres przejściowy: 7 lat
Minimalna płaca: brak
Długość tygodnia pracy (2003): 41
Długość urlopu płatnego: 24
Miejsca pracy: ochrona zdrowia, sektor socjalny i edukacja
Poziom bezrobocia (04.2004): 9,8%

Forum:


Transfer pieniędzy


Prawo